A Kúria kimondta: lehet fideszesnek nevezni Polt ügyészségét
Az egész ügy azzal indult, hogy Szigetvári Viktor 2015. március 27-én egy Dombóváron tartott sajtótájékoztatóján az akkor éppen forró Quaestor-ügy és a legfőbb ügyész kapcsolatáról beszélt.
Szigetvári az MTI szerint a tájékoztatón ilyeneket mondott:
- Az elmúlt két hétben az ügyészség hagyta szabadon futni Tarsoly Csabát.
- Az Együtt elfogadhatatlannak tartja, hogy Polt Péter nem reagált arra a hírre, miszerint lánya és Tarsoly Csaba személyi titkára élettársai kapcsolatban vannak.
Másnap Szigetvári Viktor a Kossuth rádióban azt állította:
- Polt Péter legfőbb ügyész családi elfogultság okán bűnsegédként hozzájárult ahhoz, hogy Tarsoly Csaba, a Quaestor tulajdonosa két, két és fél héten keresztül menlevelet kapjanak, illetve elrejtsék a pénzeket.
- a Fidesz által foglyul ejtett állam mondott csődöt az elmúlt hetekben – a fideszes ügyészség, jegybank, kormány – azzal, hogy engedte azt a “förtelmet, ami ebben az ügyben kialakult”.
Ezek miatt a kijelentések miatt indított pert az ügyészség és Polt Péter, az idézeteket a per anyagához is csatolták. Polték szerint ezekkel a kijelentésekkel Szigetvári megsértette az ügyészség és Polt Péter személyiségi jogát, ezen belül a becsületét és a jó hírnevét. Polték azt várták, hogy Szigetvári elnézést kérjen nyilvánosan, illetve 1 és 1 millió forint közötti sérelemdíjat fizessen nekik. Az iratanyagban ugyanakkor arról nincs szó, hogy Polt tagadná a lánya, illetve Tarsoly titkára közötti kapcsolatot.
Szigetvári Viktor – Fotó: Barakonyi Szabolcs
A Kúria szerint nem volt gyalázkodás
A Kúria álláspontja szerint a korábban eljáró bíróságok helyesen jutottak arra a következtetésre, hogy Szigetvári véleményt formált és nem tényeket állított Polt tevékenységéről. Márpedig a szabad véleménynyilvánításhoz való jog a véleményt annak valóságtartalma nélkül védi. Személyi jogot akkor sértene ez a vélemény, ha “minden ténytartalom nélküli gyalázkodásnak” minősülne.
Márpedig a Kúria szerint “léteznek tények, amelyek a vélemények megfogalmazására alapot adta”. A Kúria szerint ténykérdés, hogy
- Tarsolyt a nyomozás elrendelését követően csak két héttel később vették őrizetbe,
- nem vitatott önamgában az sem, hogy Polt Péter lánya élettársi kapcsolatban él a Quaestor-csoport egyik vezető tisztségviselőjéhez kapcsolódó személlyel.
Az ügyészség fideszesnek minősítése szintén politikai véleménynek minősül, amely így nem minősül személyiségi jogot sértő kitételnek
– írta a Kúria. A másodfokú bíróság azt írta korábban erről, hogy Polt “korábbi pártkötődése közismert tény”, az ügyészség pedig nem sérelmezheti alappal, hogy a szervezet első számú vezetőjén keresztül ítélik meg.
A per ezzel jogerősen lezárult, a Kúria arra kötelezete Poltot, hogy 100 ezer forint felülvizsgálati eljárási költséget térítsen meg az államnak.
Borítókép: Orbán Viktor és Polt Péter érkezik a Legfőbb Ügyészségre az ügyészség napján, 2016 június 9én. – fotó: Ajpek Orsi / Index